Национална конференция “Политики за равнопоставеност на местно ниво”
На 19 ноември в Габрово се проведе Национална конференция “Политики за равнопоставеност на местно ниво”, организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби и „Фондация в помощ на жени, претърпели насилие- ФЛАЙ- първо обичай себе си”. Основните теми, които се обсъдиха бяха ролята на местната власт за превенция и защита от домашно насилие и насилие, основано на пола и интегриране на равенството между половете като дългосрочна стратегия. Конференцията е в рамките на инициативата на Българска платформа към Европейско женско лоби “Жените променят Европа: започвайки на местно ниво”, чийто основен фокус е насърчаването и улесняването на по-доброто представителство и участие на жените във вземането на решения на местно ниво.
Конференцията откри зам.областният управител на Габрово г-жа Даниела Маринова, която предупреди за необходимостта от незабавни действия срещу насилието, за да предотвратим разделението на обществото ни на жертви и насилници. След нея Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ в Община Габрово припомни, че със законодателните промени от началото на тази година, на общините са възложени конкретни задължителни мерки, изграден е механизъм за взаимодействие между органите на изпълнителната власт, общини и юридически лица, които осъществяват тези стъпки и лица със защита от домашното насилие. Според нея е важно всички да обединим капацитет, усилия, умения да се срещне формалната власт с гражданските структури и да се търси трайно решаване на проблема с постигането на равнопоставеност на половете. Тя заяви, че силно вярва, че споделянето на идеи и даването на публичност на всички аспекти на този проблем е пътят на промяната. Защото най-тежката задача не е да защитим жертвата, а да променим нагласите, мисленето, да променим хората за добро.
Илиана Балабанова, председател на Българска платформа към Европейско женско лоби представи анализ на съществуващите политики и идентифицираните проблемни области по отношение на равнопоставеността на половете, проведено в някои общини в България. Анализът е подготвен от организации-членове на Българска платформа – ЕЖЛ в периода юни-август 2024 г. Г-жа Балабанова обърна внимание и на факта, че все още жените получават по-ниско заплащане, спрямо мъжете на същите позиции, дори в Европейския съюз, а разликата в пенсиите достига до 40%. Тя допълни, че решаването на проблемите на местно ниво е първата стъпка към решаване на проблемите на национално ниво.
Дияна Видева, психолог към Софийски градски съд и Асоциация “Деметра” представи презентация, която акцентира на превенция на насилието. Тя посочи, че за да се изгради цялостен и ефективен процес за защита от домашно насилие е необходимо всяка институция да носи отговорност. Основните причини за неравенството между половете, според нея са стереотипните разбирания. Г-жа Видева направи и пояснение на така нашумелият в последно време термин “джендър”, а именно това е не биологичната, а социалната, приписана роля на пола – как мъжете и жените преживяват света.
В края на конференцията, Теодора Крумова – програмен директор на Център “Амалипе” даде информация за фондонабирането и съвместни дейности между общините и гражданското общество.
Марина Ангелова, основател на Фондация “Флай” завърши с думите: “Всичко, което правим има една дума “заедност” – няма нищо срамно и страшно. Има и една друга дума “споделеност” – всичко вече е публично, дигитално и има още две думи “толеранс” и “търпение”, но не към насилието, а да се изслушваме правилно и да си съдействаме, защото това е комплексна работа, без значение какъв точно е проблемът – дали етнически, насилие или основано на пола”.
В рамките на събитието беше представен и късометражният игрален филм на режисьора Юлиян Рачев „Тъмна стая“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria по програма „Дебюти“. Филмът показва един от най-актуалните проблеми на нашето общество – домашното насилие и как организациите се опитват, чрез изкуството, да разширят диалога, защото мълчанието е равнозначно на съгласие, а жертвите остават в тъмнина, страхувайки се да излязат от нея.