Тя в България: Три ценности обединиха три будителки в името на активното гражданско общество
Събитието “Тя в България: Свобода. Справедливост. Емпатия” събра близо 100 представители на НПО, политика, частен и публичен сектор
Три съвременни будителки бяха центъра на специалното събитие на Фондация “Екатерина Каравелова” “Тя в България: Свобода. Справедливост. Емпатия”, което постави фокус върху ценностите, пред чиято липса се изправя днешното българско общество, като отговор на кризите, пред които вече месеци наред се изправяме. Фондацията вярва, че чрез трите ценности: свобода, справедливост и емпатия бихме могли да вдъхнем нов живот на демокрацията у нас и да изградим по-активно и свързано общество, което да промени средата, в която всички живеем.
Събитието бе открито от председателя и двигател на фондацията Марина Кисьова де Хеус, която заяви, че в центъра на решението на настоящите кризи стоят именно ценностите: “Във време, в което светът се променя с невероятна скорост и България е изправена пред много избори вярвам, че най-мъдрото нещо, което можем да направим е да се обърнем към нашите ценности. Вярвам, че свободата и справедливостта са основа за всяко демократично общество, а женското лидерство водено от емпатия, според мен е част от успешната парадигма на лидерството в бъдеще.”
Проф. Анна Кръстева, доктор хонорис кауза на Университета в Лил, Франция, професор по политически науки и ръководител на CERMES – Център за миграционни изследвания/НБУ, президент на Политическа и гражданска обсерватория, преподавател и член на борда на международната магистърска програма по демокрация и човешки права на Университетите в Болоня и Сараево, учен, преподавател и граждански активист, Веселина Александрова – адвокат и общински съветник в гр. Пловдив, носител на връчен ѝ през 2023 г. почетен знак на Адвокатска колегия Пловдив за особен принос за издигане авторитета на адвокатската професия, в резултат на активната ѝ обществена позиция във връзка със запазването на Международен панаир Пловдив и Надежда Рангелова, съосновател на Фондация „За доброто”, а от 2022 г. и неин председател, която работи за промяна в средата на детските болнични отделения в страната, а също така и част от Обществения съвет за изграждане на Национална педиатрична болница, говориха по трите ценности с реални казуси от своята работа и ежедневие и възможностите, чрез които можем да ги съхраним.
Проф. Кръстева засегна темата за свободата и нейното значение за демократичните общества и сподели редица примери да за ценностите в политиката и гражданското общество.
Веселина Александрова разказа история от личния си опит и адресира един проблем в съвременния юридически свят, който придоби особен отзвук през последните месеци у нас чрез редица скандали, а именно – липсата на справедливост в съдебната система. Тя сподели пример за корупцията, пред който се е изправяла и рефлектирането му върху обикновения гражданин и акцентира, че именно опазването и защитата на справедливостта като ценност е в състояние да се бори ефективно с порочните практики в системата. Именно работата на база ценности води Александрова в Общинския съвет на гр. Пловдив, където се бори за запазването на Международния панаир, като акцентира върху работата си срещу редица корпоративни интереси и удовлетворението след всяка спечелена битка.
Надежда Рангелова от своя страна разви темата за емпатията между хората, изправени в условията на постоянна критичност един към друг и ефектът, който емпатичното отношение има върху ежедневната ни комуникация и реакция като общество. Чрез практическо упражнение за свързаност и редица примери от болничните заведения като част от “За доброто” Надежда напомни, че позитивната промяна е възможна, когато се поставим в обувките на другия.
Събитието продължи с оживена дискусия за женското лидерство и възможностите пред жените за позитивна промяна в обществото под модераторството на Чавдар Влъчков – директор „Стратегически трансформации“ – Европа в Tata Consulting Services, част от Екипа на София и активист, като десетки представители НПО, политика, академични среди, медии, бизнес и граждани имаха възможност да задават въпроси и да коментират заедно с участниците въпросите, които ги вълнуват.
***
Настоящото събитие стана възможно, благодарение на средства дарени от кампанията Footsteps of progress на Johnnie Walker, организирана в колаборация с българския бранд МАК.“