Върховенство на закона и демократични ценности: перспективи пред гражданското общество
Овластяване на граждански организации и активисти в областта на правата на човека и демократичните ценности
На 22 ноември в залата на на Networking Premium в Пловдив се проведе обществен форум на тема “Върховенство на закона и демократични ценности: перспективи пред гражданското общество”, организирана от Център за изследване на демокрацията. Засегнати бяха ключови проблеми, засягащи бъдещето на демокрацията в България и в рамките на Европейския съюз. Модератор бе Мариян Събев – директор „Комуникации и медии“ към Център за изследване на демокрацията, а събитието откри Илиан Иванов – директор Дирекция “Правно-нормативно обслужване” към Община Пловдив.
Панелът на тема “Гражданското общество като индикатор за състоянието на демокрацията” дискутираха Георги Стойчев – изпълнителен директор на Институт Отворено общество – София, адв. Милена Кадиева – основател на Фондация „ДА“, Марина Кисьова де Хеус – председател на Фондация „Екатерина Каравелова“ и Ната Еллис – съосновател на Фондация „Юкрейн съпорт енд реновейшън“.
Георги Стойчев коментира основните предизвикателства, пред които се изправя гражданското общество. “В България едва всеки пети човек има нещо общо с някоя гражданска организация, а това е прави обществото ни слабо, тъй като точно гражданските организации имат по-голяма склонност да защитават демокрацията и човешките права. Когато една държава иска да заплаши демокрацията, то тя започва именно от гражданските организации, следвани от медии, култура, образование, бизнес и т.н. Докато стигне до всеки един гражданин и така всички губят свободата си. Трябва да има баланс между гражданите и техните права и държавата и нейната власт. Това може да се осигури с по-високо ниво на гражданско участие, доверие и познание” заяви той.
Адв. Кадиева се включи с едно решение, а именно да се работи с младите хора, превантивно. Според нея в българското образование има и позитивни промени – съществува предмет Гражданско образование, където ученици и студенти се запознават с основните правила на държавата, разделението на властите, публичният граждански сектор – как могат да участват активно. Тя сподели, че от тази година в Пловдивския университет се изучава дисциплината Гражданско образование и интересът от страна на студентите е голям.
Марина Кисьова коментира темата за овластяването на младите хора и подходите към процесите на вземане на решения. Тя сподели, че Фондация Екатерина Каравелова подкрепя женските общности и създава Общността на жените обществени лидери. Г-жа Кисьова разказа за последната инициатива, която организира с Виолета Керемидчиева “Местни агенти”: “Направихме една среща, на която над 30 човека дойдоха да споделят своите каузи, намерения и как биха могли да помогнат на града ни. Има потенциал за ново гражданско движение, което обединява различни хора по различни теми. Хората искат да бъдат чути.” За финал допълни, че младото поколение е по-трудно за привличане, предвид дигиталния свят, в който живеем и трябва да се замислим какво им предлагаме, когато искаме те да участват в гражданското общество.
Ната Елис говори за важността от обединяването на хората около различни каузи и до колко успяваме в настоящата среда да го постигнем като граждани. Според нея един от основните проблеми и предизвикателства е финансовата независимост на хората. Също така специално в тяхната организация са срещнали голям проблем с анти украинската пропаганда, но вместо да се борят с тази агресия, те са започнали да говорят повече и да залагат на по-малки каузи. Въпреки това, тя смята, че в Пловдив е изградено добро отношение към бежанците-емигранти с помощта на Общината и на гражданите.
Участниците коментираха и темите за привличане на други организации към каузите и трудността при финансирането. На финала на панела се включи публиката с коментари и въпроси като повдигнаха конкретни теми, засягащи града ни.